MENU

Su ve Nem Yalıtımı

23.05.2016

Su yalıtımı binaların temel, perde duvarlar, teras veçatılarındaki su sızıntılarını önleyerek, daha konforlu ve uzun ömürlü yaşamalanları oluşturma amaçlı teknik bir uygulamadır.

Binaların temel aksamı toprak altında kaldığındansürekli yer altı suları ve evsel atıkların fiziki ve kimyasal reaksiyonu ilekarşılaşmaktadır. Özellikle bu yüzey sularında bulunan sülfatlı bileşenler,normal su ve hava ile reaksiyona girerek genellikle sülfürik asite veya başkaasidik çözeltilere dönüşmektedir. Oluşan asidik ortam, önce betonu çürütmekteakabinde demirde korozyona sebep olup temelde kansere yol açarak binanın ömrünüsu yalıtımı yapılmış binalara nazaran en az 35 yıl kısaltmaktadır.

Su yalıtımı yapılmamış çoğu binalarda otopark veyabodrumlarda su sızıntısı ve çürüme alameti olan küflenme ile pamuklanmagörülür. Bu işaretler binanın temelinin çürüdüğünü gösterir. İnşaatın başlamasıesnasında temellerde tekniğe uygun su yalıtımı yapılması hem çok uygunmaliyetli hem de ileriye dönük geniş bir kullanım alanı sağlar.

Sonradan yapılan izolasyon amaçlı çalışmalar yüksekmaliyetli olmanın yanı sıra ihtiyaçlara cevap verememektedir.

Marof Yapı, su yalıtımı konusunda uzman kadrosu ilerulo halinde levha membran ve sürme esaslı likit membran üreterek yapısektöründe hizmet vermektedir.

İzolasyonda esas nokta; doğru ürünü, doğru yerde,doğru zamanda, tekniğine uygun olarak kullanmaktır. İfade edilen sistematiksıralama takip edildiği takdirde hem çok uygun hem de çok sağlıklı kullanımalanları temin edilir.

Rulo membran uygulama metodunun sağlıklı bir şekildetakip edilmesi zorunludur. Uygulama tekniği Marof Line ürün kataloğundagörseller ile izah edilmiştir. Marof Line Rulo Membranlar, kendi arasındafiziki olarak cam tülü ve polyester keçe taşıyıcılı olup çeşitli kalınlıklardaimal edilir. Marof Line Membranları kimyasal olarak -10 °C  (plastomerit)ve -20 °C (elastomerit) esaslı olup iki çeşittir.

Marof YapıSürme Esaslı Likit Membranları ise bitüm esaslı su içerikli olduğundan çevreyeve sağlığa asla zarar vermez. Marof Yapı ürünü olan Marofelast Likit Membranher türlü yüzeye rulo fırça, normal fırça ve püskürtme metodu ile istenilenkalınlıkta uygulanır. Çok fazla uygulama mahareti gerektirmez. Su içerikliyapısı nedeni ile ıslak yüzeylere üst yüzeyden uygulanabilir. 72 saatte tamkuruma gerçekleşir. Sıcak ve güneşli havalarda kuruma süresi daha kısadır. MarofelastLikit Membranları, normal boyutunun 3 kat uzama kabiliyetine sahiptir. Yüksekyapışma özelliğinden dolayı tercih edilir. Elyaf takviyesi ile % 20 dahamukavim hale getirilen Marofelast Likit Membranları, gerek teraslarda seramikaltı, gerekse temellerde perde duvarlarda ve kör cepheler ile yağmur derelerindeuygulanarak istenilen su yalıtımı sağlanmış olur.

Marof BitümAstar Levha Membran, uygulamalarında yüzey temizliğini sağladığı gibi betonunaderansını da sağlayarak uygulama kalitesini artırır.

HABER FOTOLARI

marof-yeni-logo
marof-yapi
marof-line
izo-milli
İLETİŞİM

MAROF YAPI END.MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
Çalı Sanayi Bölgesi Geyveli cad. No: 21 NİLÜFER – BURSA

Tel : 0224 482 3558 Fax : 0224 482 4182